WordPress karbantartás 13 fontos lépése

Miért fontos a rendszeres WordPress karbantartás?

A WordPress weboldal karbantartás fontosságát leginkább egy hasonlattal tudom megmutatni. Mikor autót vásárolsz az remekül működik, elvisz oda ahova akarod. Ha azt szeretnéd, hogy az autód mindig megbízhatóan működjön, akkor időnként szervízbe kell vinni, ahol az eseti karbantartásokat elvégzik. Így megőrizhatő, hogy amikor akarod tegye a dolgát. Ugyanez igaz a weboldalak esetén is. Amikor elkészült a weboldalad remekül működik. Azonban a WordPresshez időközönként jönnek új verziók, vagy felfedezett hibákat javítanak ki. A telepített bővítményeket is folyamatosan fejlesztik és  újabb verziókkal jönnek ki, melyek megörzik az új WordPress verziókkal történő együttműködésüket. 

Ha ezek alapján belátod, hogy WordPress karbantartásra szükséged van, akkor az alábbi cikk neked szól, ahol bemutatom, a karbantartás 13 fontos lépését, mellyel magadnak is elvégezheted ezt a feladatot.

Tartalomjegyzék

1. Készíts biztonsági mentést a karbantartás megkezdése előtt

Biztonsági mentést többféleképp végezhetsz:

  • kézzel
  • ütemezetten bővítmény segítségével
  • Cpanelen keresztül

A biztonsági mentés egyik legegyszerűbb módja, ha bővítményt használsz.
Rengeteg nagyszerű WordPress biztonsági mentési bővítmény létezik, például a UpdraftPlus, az Duplicator vagy a BlogVault. és még sorolhatnám. Ezek az eszközök segíthetnek teljesen automatizálni a WordPress biztonsági mentési folyamatát.

Néha azonban előfordulhat, hogy a biztonsági mentési megoldás leáll, anélkül, hogy észrevennéd.

Időnként manuálisan kell futtatnod a biztonsági mentési bővítményt, hogy teljes biztonsági másolatot készíthess weboldaladról. A biztonsági mentés futtatása után ellenőrizd, hogy a biztonsági mentési fájlok megfelelően vannak-e tárolva a választott távoli helyen, például a Dropboxban vagy a Google Drive-ban.

2. Módosítsd a WordPress jelszavaid

A jelszavak jelentik az első védekezést a weboldaladhoz jogosulatlan hozzáférést próbáló hackerek ellen. Mindig erős, egyedi jelszavakat kell használnod minden online fiókodhoz.

A tudtod nélkül azonban veszélybe kerülhetsz, hiába, hogy erős jelszavakat használsz.
Ezért javasolják a WordPress biztonsági szakértői a WordPress jelszavak rendszeres megváltoztatását. Ez magában foglalja a WordPress adminisztrációs területéhez, az FTP- vagy SSH-fiókokhoz és a WordPress-adatbázis jelszavához tartozó jelszavakat.

Az erős jelszavakkal az a probléma, hogy nehezebb megjegyezni őket. Ezért javasolom a jelszókezelő alkalmazások, például az 1Password, Keepass stb használatát a jelszavak biztonságos tárolására és egyszerű kitöltésére anélkül, hogy be kellene őket írni.

3. Ellenőrízd és frissítsd a WordPress fájljait

WordPress beépített rendszerrel rendelkezik a WordPress mag, a bővítmények és a sablonok frissítéseinek kezelésére. Mindig frissítsd a WordPress-t a legújabb verziójára, valamint tartsd frissítve az összes bővítményt és témát.

Ennek ellenére vannak olyan helyzetek, amikor lemarad egy frissítés. Például, ha egy prémium bővítmény vagy téma licence lejár, előfordulhat, hogy nem tudja automatikusan ellenőrizni a frissítést.

WordPress frissítések oldalára léphetsz a frissítések kézi ellenőrzéséhez. Tekintsd át az összes telepített bővítményt és sablont, hogy megbizonyosodj arról, hogy a legújabb verziót használod. Ha nem, akkor dokumentáld az okot, hogy miért nem frissült.

4. Ellenőrizd és töröld a spam hozzászólásokat

Sok weboldaltulajdonos használja az Akismetet a WordPress-ben található hozzászólás-spam elleni küzdelemre. Ez a bővítmény automatikusan távol tartja a kéretlen hozzászólásokat a hozzászólás-moderálási sortól.

Néha azonban az Akismet egy jogos hozzászólást spamként jelöl meg. Időnként gyorsan át kell tekintened a spam hozzászólásokat, hogy megbizonyosodj arról, hogy nincsenek valódi, hibásan spamként megjelölt hozzászólások.

Ha végzett, biztonságosan törölheted weboldaladról az összes spam hozzászólást. Ha több ezer spam hozzászólas van, akkor a WordPressben törölnöd kell az összes spam hozzászólást.

Nem feltétlenül javítja a weboldal teljesítményét, de így elérheted, hogy ne maradj le a valódi hozzászólásokról.

5. Ellenőrízd az összes WordPress űrlapot

WordPress űrlapkészítő bővítményei, például a WPForms, rendkívül egyszerűvé teszik gyönyörű űrlapok létrehozását weboldalon.

WordPress tárhelyszerverének, vagy az e-mail szolgáltatójának hibás beállításai miatt, azonban előfordulhat, hogy ezek az űrlapok hirtelen leállítják az e-mailek küldését.

A weboldalon lévő összes űrlapot ellenőriznöd kell, hogy megbizonyosodj arról, hogy megfelelően működik.

Bevált gyakorlatként javasoljuk a WP Mail SMTP bővítmény használatát, mivel az rendelkezik e-mail naplózással, és figyelmeztet Téged, ha egy e-mail elküldése sikertelen.

6. Optimalizáld a WordPress adatbázisát

WordPress az adatok nagy részét adatbázisában tárolja. Ez tartalmazza az összes tartalmat, hozzászólásokat, felhasználókat és beállításokat.

Idővel az adatbázis sok szükségtelen adatot gyűjthet össze. Ez megnöveli a WordPress biztonsági másolatok méretét, ami hatással lehet a biztonsági másolatok feltöltésére, letöltésére és visszaállítására.

WordPress adatbázis optimalizálása lehetővé teszi a zsúfoltság felszámolását, a táblák töredezettségmentesítését és az adatbázis teljesítményének javítását.

7. Futtass teljesítményteszteket

Sok felhasználó optimalizálja a WordPress teljesítményét, amikor először elindítja a weboldalt, majd jól elfelejti ezt a lépést.

Az idő múlásával új tartalmat adsz hozzá, új bővítményeket telepítesz, és még a sablont is módosíthatod. Mindezek az elemek befolyásolhatják WordPress-weboldalad teljesítményét.

A gyorsabb webhelyek nem csak a felhasználói élményt szolgálják, hanem javítják a SEO helyezéseket is. Ezért kell rendszeresen alaposan áttekintened weboldalad teljesítményét.

Miután átnézted weboldalad teljesítményét, ne korlátozd azt a kezdőlap javítására. Ezenkívül teszteld legnépszerűbb tartalmaidat és minden fontos oldalad.
 a WordPress sebességének és teljesítményének növeléséhez.

8. Keresd meg és javítsd ki a 404-es hibákat

Ha egy felhasználó olyan oldalt próbál meg elérni, amely nem létezik a weboldaladon, a WordPress 404-es hibaoldalt jelenít meg.

A 404-es hibák, amelyek azért fordulnak elő, mert a felhasználó rosszul írta be a címet, normálisak, és nem kell aggódni rajtuk. Azok a 404-es hibák azonban, amelyek azért fordulnak elő, mert egy oldal már nem érhető el, frusztrálóak a felhasználók számára, és rossz felhasználói élményt okoznak.

9. Keresd meg és javítsd ki a hibás hivatkozásokat

Ahogy weboldalad növekszik, rá fogsz jönni, hogy néhány külső webhely, amelyekre a régebbi cikkeidben hivatkoztál, már nem létezik. Néhányan új helyre költöztek, míg mások egyszerűen eltűntek.

A hibás hivatkozások problémája nem csak a külső hivatkozásokra korlátozódik. Előfordulhat, hogy véletlenül hibás képeket, rosszul formázott hivatkozásokat adsz hozzá, vagy elgépeled saját linkjeidet. Ez frusztráló lehet a látogatók számára, és rontja weboldalad felhasználói elköteleződését.

WordPress-karbantartási rutin részeként ellenőrizned kell weboldalad, hogy nem tartalmaz-e hibás hivatkozásokat. 

10. Optimalizáld a képeket a WordPress weboldaladon

A képek betöltése tovább tart, mint a szöveg. Ez azt jelenti, hogy megnövelik az oldal betöltési idejét. Weboldalad teljesítmény-ellenőrzése során túlságosan nagy képeket fogsz találni.

Ezek azonban hiányozhatnak a kevésbé népszerű cikkeidből. Ha több szerzős WordPress-weboldalt üzemeltetsz, előfordulhat, hogy egyes szerzők nem lesznek olyan óvatosak a képméretekkel kapcsolatban, mint Te.

A képek és a médiakönyvtár áttekintése lehetővé teszi, hogy a problémás, túl nagy méretű képeket megtaláld. A túlzott méretű képek méretét csökkenteni kell, mert ez befolyással van az oldalad betöltési idejére.

11. Nézd át a WordPress biztonsági naplóit

Néhány WordPress-felhasználó nem veszi észre, hogy weboldaluk támadás alatt áll, amíg le nem lassul vagy a keresési helyezésük nem esik vissza.

Már említettem néhány biztonsági óvintézkedést, mint például a jelszavak megváltoztatása és a manuális biztonsági mentések proaktív intézkedésként való létrehozása. Ezenkívül át kell nézned a weboldalad hozzáférési és hibanaplóit, hogy ellenőrizd, van-e szokatlan tevékenység a weboldaladon.

Egy másik jó lehetőség egy biztonsági audit bővítmény hozzáadása weboldaladhoz.

Javasoljuk a Sucuri, Wordfence, vagy a MalCare használatát. Mindhárom megbízható webhelybiztonsági cég, amely webhely-tűzfalat kínál, amivel megvédheted weboldalad a gyakori fenyegetésekkel szemben.

12. Karbantartási feladatok hibaelhárítása

A legtöbb WordPress weboldal-karbantartási feladat meglehetősen ártalmatlan, és nem befolyásolja weboldalad normál működését. Néhányan azonban lelassíthatják weboldalad, például a hibás linkek ellenőrzése vagy a képoptimalizáló beépülő modul futtatása.

Ha van teszt másolatod, akkor a karbantartási feladataidat a teszt másolaton is elvégezheted, majd azok sikeressége esetén az élő környezetben is elvégezheted.

A legtöbb WordPress-felhasználó azonban nem használ teszt környezetet. Ebben az esetben átmenetileg lassú webhelyre és néhány váratlan hibára kell számítanod.

Ennek egyik módja a WordPress weboldal karbantartási módba állítása. Alternatív megoldásként ezeket a feladatokat alacsony forgalmú órákban is elvégezheted.

Ha problémába ütközöl, nézd meg útmutatónkat a gyakori WordPress hibák kijavításáról. Ha a látott hiba nem szerepel ott, akkor kövesd a WordPress hibaelhárítási útmutatójában található lépéseket. Segít megtalálni a problémát és megtalálni a megoldást.

13. Végezz alapos tartalom- és SEO auditot

A következő dolog, amit rendszeres karbantartási feladatok közé kell tartoznia, az a tartalom alapos áttekintése. Itt jönnek be a Google Search Console és a Google Analytics adatai.

A Google Analytics megmutatja, honnan érkeznek látogatók, és mit csinálnak a weboldaladon. Ezek az adatok lehetővé teszik, hogy olyan tartalmat fedezz fel, ahol nagy a forgalom, de alacsony a konverziós arány.

A Google Search Console Keresési teljesítmény oldala segíthet megtalálni azokat a keresési kulcsszavakat, ahol weboldalad megjelenik a találatok között. Leválogathatod, azokat a kulcsszavakat, amelyeknél weboldalad a cikkek frissítésével könnyen magasabb helyezést érhet el.
Ha az All in One SEO-t, vagy Rankmath-ot használod, akkor beállíthatsz egy adott kulcsszót kulcskifejezésként.

Az All in One SEO és a Rankmath, valódi SEO pontszámot és konkrét optimalizálási tippeket ad.

Még kiváló SEO pontszámmal is tovább fejlesztheted a tartalmat. Próbálj meg új információkat, képeket adni meglévő tartalmadhoz és hivatkozz rájuk weboldalad más oldalairól.

Professzionális tipp: A Semrushhoz hasonló eszközt használhatsz az automatikus webhely-ellenőrzések futtatásához. Ezt használjuk a mi is.

Remélem, hogy ez a cikk segített megtanulni a weboldaladon rendszeresen elvégzendő, kulcsfontosságú WordPress karbantartási feladatokat. 
Ha tetszett a cikk, kérjük, kövess  minket a Facebookon is.